Atrakcyjny ogród zimą cz.1

„Czy u was w Polsce jest podobnie jak u nas – zapytała mnie amerykańska dziennikarka zajmująca się tematyką ogrodową – że ludzie nawet wezmą 10.000 dolarów kredytu na zaprojektowanie ogrodu, aby pięknie było również wokół domu?” No i co miałam powiedzieć? No niestety nie, u nas jeszcze tak nie ma, ale obserwując zaangażowanie czytelników Nastrojowego Ogrodu w sprawy swoich ogrodów oraz rosnącą ilość osób zainteresowanych ogrodami, pewnie w ciągu kilku lat to się zmieni. Czy to jest zasadnicza różnica pomiędzy naszym podejściem do ogrodów, a krajami, gdzie  powszechna jest wiedza, że piękny ogród podnosi wartość nieruchomości.

Dzisiaj, aby nasze ogrody zimą były równie piękne jak latem – pamiętajcie w przyszłości, że zabierałam głos w tej sprawie 🙂 W tym roku i w 2011 chciałabym tym artykułem zapoczątkować serię artykułów na temat stanu naszych ogrodów zimą oraz rozważań jak je uatrakcyjnić i co powoduje, że ogród, nawet jeśli przekwitły wszystkie kwiaty, może być nadal miejscem pięknym, na które chętnie patrzymy z okien i które karmi naszą duszę. Pisałam o tym już w 2008  w artykule o zielonych roślinach zimą (niektóre przy lekkich zimach), jaśminie kwitnącym w styczniu i filozofii zimowego projektowania Pieta Oudolfa.

Dzisiaj będzie o różnych elementach dekoracyjnych. Postanowiłam zabrać głos w tej sprawie, bo nadal nie widzę w ogrodach stałych dekoracji. Chociaż jak sięgnę pamięcią to przypomina mi się, że widuję stare beczki i koła od wozów, ale nie ma rzeźb, zegarów słonecznych, kul ozdobnych itd. W domach mamy często całe kolekcje figurek, obrazków itd. A  dlaczego nie w ogrodzie?

Przygotowałam wybór kilku zdjęć z ciekawymi pomysłami, które opatrzyłam komentarzem.

zdjęcie: dan_lxixs

zdjęcie: jannesch

zdjęcie: dawn_perry

W tym wypadku przemyślana struktura altany czy pergoli została uzupełniona dobrze wybranym miejscem dla ławki w kształcie dopasowanym do pergoli.

zdjęcie: kightp

Wybierając lampy do ogrodu można wybrać takie, które podkreślą styl ogrodu – lampy zostają na lata.

zdjęcie: dibytes

Trochę figurek i poczucia humoru nie zawadzi, ale zwróć uwagę na materiał z jakiego są wykonane: niech to będzie będzie plastik, ale materiał dodający autentyzmu.

zdjęcie: allyzally

Aniołki, aniołeczki, chłopcy, dziewczynki – co kto woli 🙂

zdjęcie: snedled

Kule kamienne pojedyncze lub po kilka.

zdjęcie: Urville Djasim

zdjęcie: theloushe

Sposób ułożenia nawierzchni…

Konewka z blachy ocynkowanej czeka na spatynowanie czasem i warunkami atmosferycznymi.

Kształt ławeczki i pomalowane wzory.

Kule wiklinowe wiszące wśród gałęzi choć dosyć ‚przewiewne’, latem łapią śnieg.

No i tradycyjna kilkudziesięcioletnia beczka, służąca latem jako pojemnik na rośliny.

W następnych postach będzie o elementach projektowania i nasadzeniach, ciekawych roślinach, pojemnikach i drzewach.

A jakie Ty masz dekoracje w ogrodzie?

Comments

 1. says

  Hm…. 10 tysiecy to niewiele. Dobry projekt ogrodu to 10 – 15 % warosci domu. A wykonanie? Chyba, ze zmagamy sie same z lopata i taczkami.
  Wesolych Swiat!

 2. grażunia says

  chętnie pokazałabym swoje ogrodowe dekoracje…hmm zadziwią wszystkich amatorów ogrodu…tylko nie wiem gdzie je umieścic???

 3. Ewa says

  Grażunia, możesz wysłać do mnie mailem na adres ewamariasz [at] gmail.com – na pewno wszyscy chętnie obejrzymy Twoje ciekawe dekoracje!
  Druga opcja to możesz zarejestrować się na forum i w części „Projektowanie” założyć nowy wątek dotyczący dekoracji w ogrodzie (na forum można dodawać zdjęcia). A potem możesz tutaj zamieścić link. Wybierz co uważasz za wygodniejsze.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.