Łatwa palma nielubiąca słońca

Łatwa palma nielubiąca słońca. Chamedora wytworna. Chamaedorea elegans.

Za oknem coraz szarzej i burzej (?), co powoduje, że moja i podejrzewam nie tylko moja uwaga kieruje się na rośliny doniczkowe, bo przynajmniej przez okres jesienno-zimowy możemy mieć tych cudownych  podopiecznych i móc dotykać o poranku, obserwować czy listki grubieją, czy chudną, czy są wystarczająco zielone, czy i kiedy w końcu pojawią się kwiaty, przemawiać czule, perswadować, podlewać, obskubywać, nawilżać, nawozić, przycinać i co tam jeszcze lubisz najbardziej…

Nie mam takich danych, ale myślę, że jest to okres gdy kupujemy częściej rośliny z przeznaczeniem na domowy parapet. Kupuję i ja. Właśnie przyniosłam do domu palmę Chamedorę wytworną, a raczej mini-palemkę w mini-doniczce. Jest maleńka, będzie duża, ale nie za bardzo. Tak w sam raz. A najważniejsze, że będzie chudsza niż wyższa i będzie miała delikatniutkie pierzaste liście, bo takiej właśnie rośliny potrzebuję.

Skoro przyniosłam i będzie stała mi na oczach, to przygotowałam dla siebie poradnik jak się maleństwem opiekować, aby rosło zdrowe i silne. Poradnikiem owym dzielę się poniżej. Jeśli masz doświadczenia z tę piękną palmą to podziel się nimi w komentarzach.

A jeśli i ty kochasz palmy, a szukasz roślin do pokoju o wschodniej lub zachodniej ekspozycji okien to właśnie ta palma jest rośliną mogącą spełnić twoje oczekiwania. Bo oprócz tego, że nie za bardzo lubi słońce, to jest bardzo wytrzymała, będzie tolerować wiele nadużyć i niedopatrzeń w opiece. Lubię polecać rośliny, które przy niewielkiej ilości opieki dobrze się rozwijają i nie podejmują decyzji o nagłym opuszczeniu swoich opiekunów.

Chamedora wytworna zawdzięcza swą popularność i prestiż na świecie dzięki łatwej adaptacji, niskim wymaganiom oświetleniowym i wodnym oraz dużej skuteczności w poprawianiu jakości powietrza. NASA umieściła tę piękną roślinę na listę 51 roślin oczyszczających powietrze.

Nie da się ukryć, bo każdy widzi na pierwszy rzut oka, że Chamedora wytworna nie bez powodu otrzymała taką nazwę. Jest piękna, atrakcyjna i o delikatnym lekko pierzastym  wyglądzie. Dodam tylko, że kochają ją również projektanci wnętrz i zwykle można ją zobaczyć w tych super eleganckich projektach wnętrz.

Chamaedorea elegans ma jasnozielone liście na smukłych, łukowatych łodygach. Liście są pierzaste, co oznacza, że ​​na jednym liściu ma ok 40 wąskich listków ułożonych po obu stronach łodygi. Małe żółte kwiaty pojawiające się na dojrzałych roślinach przy wystarczającej  ilości światła i wody.

Chamaedorea elegans to wyjątkowo elegancka palma z podszytu dżungli w południowym Meksyku i Gwatemali, która powoli wyrasta z cienkiego, trzcinowego pnia. Tolerancyjna na cień i suche powietrze, zwarty i powolny wzrost, czynią ją pod wieloma względami idealną palmą do uprawy w domu. Doskonale sprawdzi się także w zacienionym miejscu w oranżerii lub szklarni. W łagodniejszym klimacie niż polski, można ją również uprawiać na wolnym powietrzu, wytrzymuje temperaturę do -6 ° C.

Palma Chamaedorea elegans jest także rośliną mającą zastosowanie w terrariach, ponieważ jest łatwa w pielęgnacji i toleruje szeroki wachlarz siedlisk, choć wymaga regularnego podlewania. Niestety ten gatunek jest bardzo podatny na zjedzenie przez niektórych mieszkańców i gości terrariów. Nie jest więc polecany do terrariów i wiwariów gdzie są hodowane gatunki regularnie karmione szarańczą.

#1 Światło

Mała ilość światła będzie tolerowana, ale jak w przypadku wszystkich roślin doniczkowych, głęboki cień nie wchodzi w grę, chyba że tylko przez krótki okres czasu. Krótka ekspozycja na słońce jest możliwa, ale ostre słońce będzie przypalać liście.

Idealnym miejscem będzie dość jasne pomieszczenie z niedużą ilością słońca wcześnie rano lub późnym popołudniem.

#2 Podlewanie

Rzadkie podlewanie Chamedory wytwornej jest lepsze od przelewania. Z następnym podlaniem dobrze jest poczekać, aż ziemia dobrze wyschnie. Gdy spada temperatura lub ilość światła, lepiej jest ograniczyć podlewanie, gdyż w takich warunkach rośliny nie potrzebują tyle wody.

#3 Wilgotność

Gdy postawisz roślinę zbyt blisko kaloryfera lub gdy powietrze będzie za suche lub gdy będziesz za rzadko podlewać, kłopotem może stać się przędziorek, ale nie zdarza się to zbyt często.

#4 Nawożenie

Gdy tak dobrze się przypatrzysz, zobaczysz że zwykle w doniczce przyniesionej ze sklepu rośnie więcej niż jedna palma. Kilka roślin umieszczonych w takiej ciasnocie, walczy o ograniczoną ilość składników odżywczych w glebie, dlatego twoja piękna Chamedora wytworna prosi cię cichutko, aby ją  regularnie karmić. 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym wystarczy.

#5 Temperatura

Optymalna to 20 ° C – 27 ° C. W niższej temperaturze przetrwa, wystarczy pamiętać, że powolny wzrost lub brak wzrostu może być objawem zbyt niskiej temperatury.

#6 Przesadzanie

Chamaedora elegans nie lubi gdy gmerasz jej w korzeniach.  Ponieważ ma słabo rozwinięty system  korzeniowy,  częste przesadzanie może być szkodliwe. Mimo to młode rośliny często będą musiały być przesadzane raz w roku, dopóki nie osiągną dojrzałych rozmiarów.

#7 Podłoże

Neutralne do kwaśnego.

#8 Rozmnażanie

Chamedora wytworna jest zwykle sprzedawana w skupiskach kilku roślin, co oznacza, że możesz je podzielić. Pamiętając, że roślina nie lubi gmerania w korzeniach, zastanów się dobrze, zanim to zrobisz.

Można roślinę rozmnażać z nasion, jeśli się poszczęści i palma zakwitnie, i wyda nasiona. Przed przechowywaniem należy usunąć mięsistą powłokę z nasion.

Co prawda nasiona wymagają temperatury +27 C do kiełkowania, ale cóż to znaczy dla czytelników  Nastrojowego Ogrodu, którzy zapewne już zapoznali się z moim poradnikiem jak szybko i skutecznie kiełkować każde nasiona.

#9 Tempo wzrostu

Nawet w jasnym świetle, jeśli temperatura jest wysoka i wystarczająco ilość wody, wzrost jest nadal dość powolny. Dojrzałość osiąga po ok. 10-20 latach.

#10 Wysokość / Pokrój

Nie są to zwykle rośliny wysokie, rzadko te uprawiane w domu będą wyższe niż 1,5 m, chociaż mogą dorosnąć do 2 m.

Roślina ma pokrój odwrotnego stożka, na dole węższa, rozszerza się ku górze.

#11 Kwitnienie

Małe kwiaty, a czasem nawet małe nasiona pojawiają się dość często przez cały rok na dojrzałej, dobrze wyhodowanej i zadbanej roślinie.

#12 Czy Chamedora wytworna jest trująca?

Podobnie jak wiele palm, również i Chamedora wytworna nie jest trująca dla zwierząt domowych lub ludzi.

#13 Coś jeszcze?

Nigdy nie wolno „przycinać” ani odcinać zdrowych zielonych liści, ponieważ mają one tylko jeden punkt wzrostu, który, jeśli zostanie usunięty, zatrzyma wzrost całej rośliny.

Niższe liście naturalnie z czasem zżółkną, obumrą i zbrązowieją, a wtedy można je odciąć.

#ChamedoraWytworna #ChamaedoreaElegans #Roślinydlapoczątkujących

 

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.