.czytasz ...

Kalendarz prac

Kalendarz siewu warzyw

Przy wysiewie warzyw nic nie ma większego znaczenia jak termin. Jeśli warzywa, które trzeba było wysiać w marcu wysiejesz w czerwcu, efekty będą więcej niż smutne. Znam to z autopsji. W tym roku podchodzę do tematu metodycznie. Mam już opracowany kalendarz siewu, część warzyw i ziół – pomidory, papryka, bazylia, cukinia, kard, brokuły i kalarepki już wysiane czekają na odpowiedni moment przenoszenia do ogrodu.

Jeśli chcesz mieć świeże warzywa przez cały sezon, należy rozplanować wysiewy aż do sierpnia, aby zarówno jesienią jak i zimą czy wczesną wiosną móc korzystać ze świeżych warzyw w ogrodzie. Na przykład jarmuż i rukola to warzywa, które spokojnie wytrzymują mrozy.

Załączam ogólny i bardzo bezpieczny – kalendarz wysiewu warzyw na rozsadniku i w ogrodzie oraz przesadzania z rozsadnika do ogrodu. Tak zorganizowana praca pozwala na opanowanie tych wszystkich skomplikowanych terminów siewów i przesadzania, wszystkich warzyw jakie chce się mieć w ogrodzie przydomowym. Wiem, że najłatwiej byłoby posiać raz i  mieć z głowy, ale tak się nie da.  W małym ogrodzie, chcemy mieć różne warzywa dostępne przez całe lato, a więc trzeba je wysiewać w różnych terminach np. sałatę, rzodkiewkę czy fasolkę.

Poniższy kalendarz – tak jak napisałam jest bardzo bezpieczny – można eksperymentować i np. wysadzać pomidory czy cukinię wcześniej do ogrodu niż wpisałam w tabelce. Tabelka nie jest idealna i będzie podlegała zapewne pewnym modyfikacjom co roku. Ułożona została zgodnie z przybliżonymi terminami ostatnich (20.05) i pierwszych (20.09) przymrozków – jeśli u Ciebie te daty są inne, trzeba je po prostu dopasować.

Ciekawe nasiona warzyw znajdziesz tutaj.

W ubiegłym roku ostatnie siewy przypadły mi ok 15 września, bo liczyłam na długą i ciepłą zimę. Wniosek? Za poźno. Druga połowa sierpnia, a nawet połowa sierpnia to ostatni termin zaplanowany na ten rok.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.