Kalendarz siewu warzyw

Koniec z toną warzyw na raz! Czy też masz problem z tym, że albo ich jeszcze nie ma…. nie ma… nie ma… Albo jest ich tona na raz!

Ten kalendarz siewu warzyw jest bezcenny, ponieważ zapewnia stałą obecność młodych ulubionych warzyw w ogrodzie. Sekretem jest nie jednokrotne, ale kilkakrotne regularne wysiewanie tych samych warzyw w odstępach tygodnia, 10 dni itd.

Największą bolączką amatora własnych warzyw bez chemii jest to, że są gotowe do jedzenia/dojrzewają mniej więcej w tym samym czasie. Więc albo ich nie masz, albo masz w takiej ilości, że masz nie tylko ty, ale również wszyscy twoi znajomi.

Przy wysiewie warzyw nic nie ma większego znaczenia jak termin. Jeśli warzywa, które trzeba było wysiać w marcu wysiejesz w czerwcu, efekty będą więcej niż smutne. Znam to z autopsji. W tym roku podchodzę do tematu metodycznie. Mam już opracowany kalendarz siewu, część warzyw i ziół – pomidory, papryka, bazylia, cukinia, kard, brokuły i kalarepki już wysiane czekają na odpowiedni moment przenoszenia do ogrodu.

Jeśli chcesz mieć świeże warzywa przez cały sezon, należy rozplanować wysiewy aż do sierpnia, aby zarówno jesienią jak i zimą czy wczesną wiosną móc korzystać ze świeżych warzyw w ogrodzie. Na przykład jarmuż i rukola to warzywa, które spokojnie wytrzymują mrozy.

Załączam ogólny i bardzo bezpieczny – kalendarz wysiewu warzyw na rozsadniku i w ogrodzie oraz przesadzania z rozsadnika do ogrodu. Tak zorganizowana praca pozwala na opanowanie tych wszystkich skomplikowanych terminów siewów i przesadzania, wszystkich warzyw jakie chce się mieć w ogrodzie przydomowym. Wiem, że najłatwiej byłoby posiać raz i  mieć z głowy, ale tak się nie da.  W małym ogrodzie, chcemy mieć różne warzywa dostępne przez całe lato, a więc trzeba je wysiewać w różnych terminach np. sałatę, rzodkiewkę czy fasolkę.

Poniższy kalendarz – tak jak napisałam jest bardzo bezpieczny – można eksperymentować i np. wysadzać pomidory czy cukinię wcześniej do ogrodu niż wpisałam w tabelce. Tabelka nie jest idealna i będzie podlegała zapewne pewnym modyfikacjom co roku. Ułożona została zgodnie z przybliżonymi terminami ostatnich (20.05) i pierwszych (20.09) przymrozków – jeśli u Ciebie te daty są inne, trzeba je po prostu dopasować.

W ubiegłym roku ostatnie siewy przypadły mi ok 15 września, bo liczyłam na długą i ciepłą zimę. Wniosek? Za późno. Druga połowa sierpnia, a nawet połowa sierpnia to ostatni termin zaplanowany na ten rok.

Comments

 1. Lucy says

  Pani Ewo!
  Dziękuję bardzo za plan siewu warzyw. Bardzo mi się przyda.
  Bardzo podoba mi się Pani strona, bardzo często z niej korzystam.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Lucyna

 2. Zofia941 says

  Dzięki Ewo za kalendarz wysiewu.Bardzo się przyda.Ja też zapominam o terminach siewu.Skorzystam

 3. leloop says

  ja mam piękna ściągę do siewów zgodnych z fazami księżyca. wprawdzie nie jestem fachowcem w dziedzinie ale już widzę, ze to działa 🙂
  jeżeli znasz choć trochę francuski i interesowałoby Cie to to mogę podesłać kopie.

 4. Ewa says

  Ten mój, to ściąga ogólna i orientacyjna pozwalająca ogarnąć ten złożony temat i o niczym nie zapomnieć. Ja też nakładam na to jeszcze fazy księżyca 🙂 mój francuski słabiutki 🙂

 5. qwerty222 says

  polecam wysianie rukoli ok.10 sierpnia. Cały wrzesień i pażdziernik będą pikantne listki do chrupania

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.