.czytasz ...

Rośliny dobrze sąsiadujące

Uprawa współrzędna: pomidory – jakie towarzystwo im wybrać, aby lepiej rosły?

Z roślinami podobnie jak z ludźmi, nie każdy każdego lubi, choć skala i charakter zjawiska trochę inny. W przypadku roślin jest mniej polityki i więcej przypadków oczywistych, kiedy z powodu niechęci wcale nie rosną, a nawet nasiona nie wschodzą np. fiołek wysiany z pszenicą nie wykiełkuje.
Za takie zjawisko odpowiedzialne są fitoncydy – bardzo silne substancje wydzielane przez każdą roślinę, które wpływają dobrze lub źle na sąsiadów.
Cytując za dr Henrykiem Różańskim, na przykład 1 hektar jałowca wydziela 3 kg lotnych fitoncydów na dobę, a taka ilość jest w stanie wyjałowić obszar dużego miasta (wg B.P Tokin i Niłow). A fitoncydy zawarte w owocach barszczu zwyczajnego już w ciągu paru minut niszczą całkowicie bakterie gnilne. Lotne fitoncydy czosnku niszczą w ciągu 3-5 minut bakterie wywołujące gruźlicę (Mycoderma tuberculosis).

Każda roślina wydziela mocniejsze lub słabsze fitoncydy, które znajdują się wokół niej w powietrzu i glebie. Substancje te mogą wzmacniać rośliny rosnące w pobliżu lub je osłabiać.

Każda roślina ma więc swoich sprzymierzeńców, którzy będą ją chronić przed chorobami i powodować, że będzie lepiej rosła.

Jakie rośliny sadzić w pobliżu pomidorów?

* Aksamitki - jeśli nie lubisz jej zapachu, to wysiej aksamitkę wąskolistną, która pachnie świeżo i cytrynowo.
* Bazylia – odpędza z pomidorów przędziorki, mszyce i mączlika szkarniowego. Bazylia przyciąga pszczoły, więc dobrze wpływa również na ilość zapylonych kwiatów pomidorów.
* Melisa
* Nasturcje – odpędza mszyce, a właściwie ściąga czarne mszyce, odciągając je od innych roślin, a odstrasza inne rodzaje mszyc. Odstrasza ślimaki, gąsienice, mrówki i myszy. Dobrze działa na pomidory, fasolę, ziemniaki i róże.
* Nagietki – odpędzają mączlika szklarniowego i nicienie.
* Lawenda
* Ogórecznik (Borago officinalis) – rosnący z pomidorami poprawia ich smak, odpędza gąsienice.
* Tymianek

Jakie warzywa sadzić w towarzystwie pomidorów?

* Burak ćwikłowy
* Cykoria sałatkowa
* Czosnek
* Fasola karłowa
* Kapustne
* Kalarepa
* Kukurydza
* Por
* Rzodkiewka i rzodkiew
* Sałata głowiasta i listkowa
* Seler
* Szparagi
* Szpinak
* Pasternak, marchewka, pietruszka – przyciągają bzygowate, które z kolei zwalczają wiele szkodników pomidorów.

Jakich warzyw nie sadzić z pomidorami?
* Groch
* Koper włoski (fenkuł)
* Ziemniaki

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.