Ogród angielski… 22 zdjęcia warzywnika w Hampton Court Castle

Obejrzyj te 22 zdjęcia zrobione w historycznym ogrodzie angielskim, gdzie obecnie prowadzony jest warzywnik zaopatrujący działającą przy zamku restaurację. Znajdziesz tu sporo fantastycznych rozwiązań i podpowiedzi – kto wie, może zainspirują Cię one do zmian we własnym ogrodzie.  Jasne, że to wiele pracy, a na dodatek chyba najtrudniejszy do zmiany jest sposób myślenia i nawyki. Zwykle najłatwiej jest robić to, co zrobiliśmy już wiele razy. A może jednak uda się zmienić własne podejście do warzywnika?  Popatrz poniżej i napisz co byś zmienił u siebie? Wybierz jedną rzecz, którą możesz wprowadzić jeszcze teraz, w tym sezonie. ZARAZ.

Zwróć uwagę na nietypowy i fantastyczny pomysł obwódek zrobionych z lawendy… drewniane tabliczki zamiast plastikowych… kokosowe woreczki zamiast doniczek, kosze wiklinowe, w których rosną sobie… ziemniaki… i to, że im starsze, spatynowane elementy w ogrodzie, tym ciekawszy klimat.

Zdjęcia były zrobione w połowie maja ubiegłego roku, ale ponieważ zima była długa, ciężka, a wiosna późna i zimna, wszystko było jeszcze dosyć malutkie… Co ma swoje plusy, bo dzięki temu można dokładnie obejrzeć strukturę całego ogrodu i poszczególnych elementów.

Nawet w niedużym warzywniku można zmieścić odpowiednio przycinane jabłonie. Więcej na ten temat pisałam tutaj.

Podpórki pod rośliny można zrobić z darmowego materiały, jaki masz w ogrodzie – przycięte wcześniej gałązki. Tutaj mają zastosowanie w ogrodzie warzywnym, ale równie pięknie prezentują się w ogrodzie ozdobnym <– kliknij tutaj jeśli chcesz obejrzeć.

Ciekawe co Ciebie zainspiruje?

Polecam ciekawe nasiona warzyw!

Comments

 1. Joanna says

  Przepiękny!Przepiękny!Taki mi w duszy gra i mam nadzieję że za parę lat…
  By the way, Ewa jak Twoje zagony podniesione – raised beds i plony w zeszłym roku?

  Pozdrawiam ciepło.
  Joanna

 2. Ewa says

  Żyją, żyją. W ubiegłym roku udała się najbardziej cukinia, fasolka, bazylia i sałat różne gatunki. W tym roku dopiero się zabieram 🙂 Chyba jutro.

 3. Natalia says

  Od zeszłego sezonu testujemy grządkę obramowaną grubymi drewnianymi kłodami (dokładnie takimi samymi jak na Twoich zdjęciach 🙂 ) i sprawdzają się świetnie, tym bardziej, że ziemia na której jest warzywnik nie jest najlepsza, a dzięki lekkiemu podniesieniu rośliny dobrze sobie rosną 🙂 Wielkie dzięki za inspirację fotograficzną podpór dla pnących roślin 🙂

 4. says

  Bardzo mi się podoba taki ogród,jest on trochę w moim stylu,też robię dużo z patyków,podpory,kratki,tyczki,ogrodzenia,co się tylko da,myślę ostatnio o takich formowanych jabłonkach ale te kosze z ziemniakami są super ja postanowiłam w tym roku ziemniaki posadzić w workach i poukładać pod płotem mój mąż jest zawsze zaszokowany moimi pomysłami ale i tak zawsze mi pomaga:)

 5. Ewa says

  Pozdrowienia dla męża, że wspiera choć w szoku 🙂 znaczy miłość silniejsza.

 6. says

  A zastanawiałam się jak podpierać maliny,aby uniknąć sterczących tyczek.Dzięki za inspirację-powyplatam coś z gałązek.Mam mały ogródek,więc sadzę warzywa koło kwiatów.Kto powiedział,że muszą być wydzielone osobne warzywniki?
  Joanna

 7. Ewa says

  ano nikt nie powiedział 🙂 też jestem zwolenniczką takiego sadzenia – to jest bardzo popularne w Holandii

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.