Kwiaty cebulowe: krokusy w trawniku

Kwiaty cebulowe. Krokusy. Kochamy je bardzo  i  sadzimy wszędzie, z wyjątkiem trawników. A  i trawniki też kochamy z tego co widzę rozglądając się po naszych polskich ogrodach. Więc dlaczego nie wykorzystać tej połaci mało ciekawie wyglądającą bardzo wczesną wiosną, kiedy po zimie tak bardzo potrzebujemy koloru.  Można mieć coś pięknego! Łąkę kwiatów na nie-pięknym-jeszcze trawniku w marcu-kwietniu!

Znalazłam kilka dni temu zdjęcia mojego trawnika z krokusami i aż mnie ścisnęło w dołku z żalu, że nie przypomniałam ci o tym wcześniej. Ale nic straconego! Jeśli tylko ziemia rozmarznie jeszcze przed końcem grudnia, to możesz je posadzić. W ubiegłym roku sadziłam tulipany tuż przed Bożym Narodzeniem i dały radę. Wyrosły piękne i dorodne.

Krokusy sadzimy od końca września do dnia, kiedy to przestaje być fizycznie możliwe, czyli do czasu zamarznięcia ziemi. Przyznaję, że i taką próbowałam kopać… heheheeh! Nie daje się.

Jak z sukcesem uprawiać krokusy w trawniku?

#1 Wybierz Właściwe Krokusy
Spośród wielu gatunków i odmian krokusów, w trawniku najlepiej czuje się Crocus tommasinianus, a co więcej rozmnaża się samoistnie z nasion.  Można też posadzić Crocus chrysanthus, ale te czują się w trawnikach trochę gorzej.

#2 Nie Ścinaj Liści po Kwitnieniu
Jednym z warunków sukcesu w uprawie krokusów w trawnikach jest cierpliwość i doczekanie momentu, gdy po kwitnieniu liście krokusów zżółkną. Wyczekanie tego okresu jest ważne dla cebulek i kwiatów w przyszłym roku. Są trzy stosowane techniki. Można kosić trawę zostawiając wysepki z krokusami, poczekać z koszeniem całkowicie lub kosić trawę na wys. 10 cm.

#3 Wybierz Właściwą Część Trawnika
Wybierając miejsce na trawniku najlepiej, aby to był półcień w pobliżu drzew liściastych. Drzewa utrzymują trawnik bardziej suchy i cieńszy, a to krokusy lubią najbardziej.

#4 Nie Podlewaj
Trawnik krokusowy woli mniej wody. Cebulki krokusowe potrzebują najwięcej wody od jesieni do wiosny, a w tym czasie jest jej u nas raczej naturalny dostatek.

#5 Nie Używaj Nawozów z Herbicydami i Ostrożnie z Nawozami
Środki chwastobójcze w nawozach do trawników, w najlepszym wypadku osłabią cebulki krokusów.  Poza tym, im więcej nawozów używasz i wzmacniasz trawę, tym jest większe prawdopodobieństwo, że trawa zagłuszy krokusy.

#6 Posadź Więcej
Jeśli po pierwszym sezonie zobaczysz, że cebulki mają się dobrze, dosadź więcej w następnym.  Stosując ten sposób, znajdziesz w trawniku miejsca, w których krokusy czują się najlepiej. Dzięki temu dosadzając w pobliżu masz większe szanse na stworzenie wspaniałej łąki krokusowej.

kwiaty-cebulowe-1 kwiaty-cebulowe-2 kwiaty-cebulowe-3 kwiaty-cebulowe-4 kwiaty-cebulowe-5 kwiaty-cebulowe-6 kwiaty-cebulowe-7

Comments

  1. Kasia says

    Właśnie w tym roku posadziłam krokusy w trawniku 🙂 Może któregoś roku będą tak piękne jak te na załączonych zdjęciach. Na zdjęciach widać też pojedyńcze cebulice. Są takie wdzięczne i same się rozsiewają. Kiedyś znajomy pokazał mi jaki piękny może być trawnik wczesną wiosną. Pamiętam, że ten znajomy miał tam też coś cebulowego w jakimś odcieniu czerwieni … A może to były pierwiosnki …

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.