Wrzośce kwitły w styczniu w tym roku

Wrzosiec to jedna z moich fascynacji, dlatego zawsze lubiłam mieć je w ogrodzie, a gdy zobaczyłam je ostatnio w pełni rozkwitu w połowie stycznia, wiedziałam, że fascynacja nie była przypadkowa.

Projektując ogrody zawsze mam na uwadze, aby były piękne przez cały rok, a zwłaszcza zimą, gdy niewiele atrakcji w ogrodzie. A wrzosiec rozpoczynający kwitnienie w lutym (na bank), a i czasem w styczniu jak widać na załączonych zdjęciach jest do tego celu idealny.

Jeśli i Ty wymarzyłaś sobie wrzosowisko w ogrodzie, to nie zniechęcaj się faktem, że wrzosy przez większość roku wyglądają nieatrakcyjnie, bo możesz temu zaradzić.

Do realizacji pomysłu zastosuj wrzośce w różnych odmianach, kwitnących w różnych miesiącach i będziesz mieć kwitnące wrzosowisko przez większość roku.

Trzeba tylko nauczyć się je odróżniać od wrzosów, wiedzieć jak je pielęgnować i wybrać odmiany, które są odpowiednie do naszej strefy klimatycznej.

Wrzosiec to urocza wiecznie zielona krzewinka lub krzew, inaczej Erica, rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych, ok. 800 gatunków. Występują co prawda przede wszystkim w południowej Afryce, ale pewna część również w Azji i Europie. W Europie występuje kilka gatunków wrzośców i wraz z blisko spokrewnionym wrzosem są one gatunkami dominującymi na wrzosowiskach.

Podłoże

Dla większości gatunków najbardziej odpowiednie jest podłoże przepuszczalne, bezwapienne, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Rozmnaża się przez sadzonki zielne z piętką (kawałkiem zeszłorocznego pędu), odkłady, kopczykowanie, rzadko z nasion.

Przycinanie

Po przekwitnieniu koniecznie trzeba przyciąć pędy.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.