Cenny nawóz naturalny z pokrzywy – zrób sobie sam

Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.

Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiam się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.

Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.

Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiamy się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.

Potrzebna do tego beczka, pokrzywy, woda i ok. 2 tygodni czasu, czyli w 2 połowie maja już będziesz mieć płynny nawóz naturalny (gnojówka z pokrzyw) zrobiony samodzielnie, który na dokładkę nic nie kosztuje. Trzeba zainwestować tylko w beczkę i to tylko raz. Moja kosztowała 25 złotych + koszt przesyłki.

Gnojówka z pokrzyw jest idealnym nawozem w ogrodzie biologicznym. Działa na rośliny uzdrawiająco, poprawia ich wzrost i tworzenie chlorofilu. Zawiera dużo azotu i potasu, trzeba się więc z nią obchodzić ostrożnie, aby nie popalić korzeni czy pędów. Dlatego używamy tylko rozcieńczonej cieczy. Jest idealnym nawozem pod „żarłoczne” rośliny np. pomidory czy kapustę.

Ziemię polaną roztworem z pokrzyw bardzo lubią dżdżownice.
Ten bogaty w azot nawóz nadaje się do stosowania w ogrodzie ozdobnym jak i warzywnym. Z tego co wiem, nie tolerują jej jedynie fasola, groch, cebula, czosnek.
Gnojówka z pokrzyw – jak zrobić?

Na początek potrzebujemy beczkę lub przynajmniej duże wiadro. Nie używamy pojemników metalowych, gdyż metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem.

Pokrzywę zebraną przed kwitnieniem, tniemy na mniejsze kawałki i zalewamy wodą w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody.
Nie napełniamy beczki po brzeg, ponieważ w czasie procesu fermentacji zawartość będzie się ‚burzyć’. Raz dziennie mieszamy zawartość, co pozwoli na dostarczenie tlenu do procesu fermentacji i przyspieszenie go. Po 10-21 dniach mamy gotowy życiodajny płyn, którym po rozcieńczeniu 1:10 podlewamy rośliny. Jeżeli daliśmy więcej pokrzyw niż zalecane powyżej, rozcieńczamy 1:20. Dla wzmocnienia delikatnych roślin używa się delikatnego roztworu.
Proces fermentacji trwa od 10-21 dni w zależności od pogody.
Ten niezwykle cenny naturalny płynny nawóz jest gotowy gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemnego koloru.
Gnojówka w okresie fermentacji nie pachnie perfumerią, ale jeśli komuś przeszkadza wystarczy dodać waleriany czyli wyciągu z kozłka lekarskiego.
Aby zrozumieć dlaczego pokrzywa jest tak cenna, trzeba poznać warunki naturalne w jakich rośnie. Najchętniej rośnie na nieużytkach, rumowiskach i wysypiskach, które bardzo szybko zamienia w urodzajną glebę. Ciemnozielone liście zawierają duże ilości żelaza, chlorofilu, potasu, witamin i wielu innych cennych minerałów, a we włoskach parzących są związki krzemu i wapnia.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na powiadomienie mailem o następnych:
–>> Subskrybuj Nastrojowy Ogród e-mailem <<–
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Comments

 1. Anonymous says

  Czy drzewka owocowe też można tym podlewać?
  Czy to ma jakiś wpływ na ph gleby?
  Chyba przygotuję dla moich papryk, bo pokrzyw ci u mnie dostatek..
  Ania

 2. Ewa says

  Aniu,
  W żadnych źródłach nie znalazłam, aby ten preparat zmieniał pH gleby. Jest polecany zrówno do roslin lubiacych glebę zasadową jak i kwaśną. W przypadku kwasolubnych dobrze, również borówek, uzupełnia niedobory żelaza o ile ph jest właściwe.
  Pod drzewka owocowe jak najbardziej.
  Można rośliny również opryskiwać roztworem takim jak do podlewania.
  Ewa

 3. Anonymous says

  po francusku „purin d’ortie” jest nie tylko nawozem bogatym w azot i oligoelementy ale tez skutecznym srodkiem odstraszajacym insekty a zwlaszcza mszyce. wzmacnia system immunologiczny roslin, staja sie one bardziej odporne na choroby i ataki szkodnikow. powszechnie stosowana w ogrodnictwie ekologicznym.
  przy sadzeniu pomidorow nalezy wrzucic do wykopanego dolka porwane liscie mlodych pokrzyw, pomidory to lubia :), uklony
  leloop

 4. Ewa says

  Dziewczyno, jesteś kopalnią wiedzy i bardzo mi miło, że dzielisz się nią tutaj.
  Chciałabym, aby to była oaza dla osób zainteresowanych ogrodnictwem naturalnym, bo słabo mi sie robi gdy czytam na forum ‚chemia, chemia, chemia’.
  Dziękuję za Twoją obecność 🙂

 5. leloop says

  milo mi 🙂
  staram sie po prostu dzielic tym czego dowiedzialam sie i nauczylam podczas mego pobytu we Francji. ja tez chetnie korzystam z Waszych porad (Twoich i calej reszty na Forum), bo wyjezdzajac z kraju o ogrodnictwie mialam raczej mgliste pojecie :}
  uklony

 6. Anonymous says

  Zrobiłam i ja. Teraz buzuje w butli 🙂
  Zapach porażajacy, ale na pewno roślinki mi podziękują 🙂

  Dzięi
  Ewqa

 7. Katarzyna says

  Ja mam pytanie czy wlanie w tego preparatu z pokrzywy w ziemię zaoraną da jakiś efekt np. zwiększy zawartość azotu w glebie.

 8. Ewa says

  Katarzyna,
  Azot nie jest najważniejszym składnikiem. Często w glebie brakuje innych cenniejszych, bo rzadziej występujacych, bądź ponieważ ziemia została wyjałowiona. Niektórych pierwiastków nie da się wcale uzupełnić syntetycznymi preparatami.
  Dodanie preparatu z pokrzyw do ziemi zwiększa przyrost roślin,a ięc ich masę, ale ponieważ jest cenny jeśli chodzi o zawartość, warto go dodawać punktowo bezśrednio pod rośliny.
  Pozdrawiam,

 9. rachela67 says

  Witam serdecznie.
  Zrobiłam już nawóz i jest gotowy , zlałam do plastikowych butelek . Mam pytanie jak długo mogę go przechowywać w butelkach . Jak wyglądają oznaki zepsucia . Proszę o informację . Dzięki
  Rachela67

 10. Ewa says

  To są nawozy biologicznie czynne, można je przechowywać przez cały sezon, ale nie zamykaj butelek, bo mogą wybuchnąć 🙂 serio…

 11. nawóz naturalny jest najlepszy says

  Tylko się tym nie polejcie, bo tego powalającego zapachu nie można zmyć. Wiem, bo pryskałam tym róże, na którym były mszyce. Mszyce zniknęły w mig, a skóra na mojej dłoni miała ekstra naturalne perfumy. Chyba nawet najdroższe perfumy z drogerii nie są tak odporne na zmywanie jak gnojówka z pokrzyw 🙂 hehe
  Serio, nie polejcie się tym nawozem. Dobrze radzę 🙂

 12. Anonim says

  Mam prośbę czy orientuje się ktoś czy pomoże taki nawóz tuja które trochę robią się żółte

Trackbacks

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.