.czytasz ...

Nawozy naturalne

Cenny nawóz naturalny z pokrzywy – zrób sobie sam

Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.

Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiam się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.

Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.

Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiamy się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.

Potrzebna do tego beczka, pokrzywy, woda i ok. 2 tygodni czasu, czyli w 2 połowie maja już będziesz mieć płynny nawóz naturalny (gnojówka z pokrzyw) zrobiony samodzielnie, który na dokładkę nic nie kosztuje. Trzeba zainwestować tylko w beczkę i to tylko raz. Moja kosztowała 25 złotych + koszt przesyłki.

Gnojówka z pokrzyw jest idealnym nawozem w ogrodzie biologicznym. Działa na rośliny uzdrawiająco, poprawia ich wzrost i tworzenie chlorofilu. Zawiera dużo azotu i potasu, trzeba się więc z nią obchodzić ostrożnie, aby nie popalić korzeni czy pędów. Dlatego używamy tylko rozcieńczonej cieczy. Jest idealnym nawozem pod „żarłoczne” rośliny np. pomidory czy kapustę.

Ziemię polaną roztworem z pokrzyw bardzo lubią dżdżownice.
Ten bogaty w azot nawóz nadaje się do stosowania w ogrodzie ozdobnym jak i warzywnym. Z tego co wiem, nie tolerują jej jedynie fasola, groch, cebula, czosnek.
Gnojówka z pokrzyw – jak zrobić?

Na początek potrzebujemy beczkę lub przynajmniej duże wiadro. Nie używamy pojemników metalowych, gdyż metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem.

Pokrzywę zebraną przed kwitnieniem, tniemy na mniejsze kawałki i zalewamy wodą w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody.
Nie napełniamy beczki po brzeg, ponieważ w czasie procesu fermentacji zawartość będzie się ‚burzyć’. Raz dziennie mieszamy zawartość, co pozwoli na dostarczenie tlenu do procesu fermentacji i przyspieszenie go. Po 10-21 dniach mamy gotowy życiodajny płyn, którym po rozcieńczeniu 1:10 podlewamy rośliny. Jeżeli daliśmy więcej pokrzyw niż zalecane powyżej, rozcieńczamy 1:20. Dla wzmocnienia delikatnych roślin używa się delikatnego roztworu.
Proces fermentacji trwa od 10-21 dni w zależności od pogody.
Ten niezwykle cenny naturalny płynny nawóz jest gotowy gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemnego koloru.
Gnojówka w okresie fermentacji nie pachnie perfumerią, ale jeśli komuś przeszkadza wystarczy dodać waleriany czyli wyciągu z kozłka lekarskiego.
Aby zrozumieć dlaczego pokrzywa jest tak cenna, trzeba poznać warunki naturalne w jakich rośnie. Najchętniej rośnie na nieużytkach, rumowiskach i wysypiskach, które bardzo szybko zamienia w urodzajną glebę. Ciemnozielone liście zawierają duże ilości żelaza, chlorofilu, potasu, witamin i wielu innych cennych minerałów, a we włoskach parzących są związki krzemu i wapnia.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na powiadomienie mailem o następnych:
–>> Subskrybuj Nastrojowy Ogród e-mailem <<–
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.