Dlaczego warto dokładnie sfotografować swój ogród?

Widzę, że zapisy na akcję trwają. Dobrze, dobrze… 🙂 Im nas więcej, tym lepiej.

Po wykonaniu zadania z dnia 1, dzisiejszy dzień 2 jest również organizacyjny i jednocześnie kluczowy dla dalszych działań.

Aby mieć dokumentację co było „PRZED” i co będzie „PO” konieczne jest i wręcz niezbędne, abyś   sfotografował swój ogród. Pamięć jest zawodna, a zaskoczenia jakie towarzyszą oglądaniu zdjęć nawet sprzed 1-2 lat mogą być naprawdę duże.

Zrobienie tego typu zdjęć pozwala na zrobienie sobie wspaniałego prezentu w postaci dokumentacji własnego ogrodu. Na co dzień, a nawet z sezonu na sezon, nie zauważa się rosnących roślin i większych zmian w ogrodzie. Widzisz je codziennie, nie zauważasz większych zmian, o ile nie jest to jakaś naturalna katastrofa. A nawet, jeśli twierdzisz, że widzisz zmiany, to zapewniam Cię, że może pamiętasz wyrywkowe fragmenty. Kiedy dokumentujesz swój ogród i po roku, dwóch czy czterech latach oglądasz zdjęcia – widzisz zaskakujące, a czasem wręcz niewiarygodne zmiany.

Nie możesz bazować na swoich starych zdjęciach, zrobionych nawet w tym roku dlatego, że potrzebujesz zdjęć zrobionych według konkretnego układu.

Jak je zrobić? Systematycznie, zaczynając od części skierowanej dokładnie na północ, przez północny wschód, wschód, południowy wschód, południe itd. Każde zdjęcie powinno być zrobione na wszystkie 4 strony domu, w kierunku zewnętrznym, do ogrodzenia. Jeśli dom nie jest w centrum, to i tak zrób zdjęcia na 4 strony domu i świata.

Następnie, jeśli masz duży teren, sfotografuj fragmenty ogrodu niewidoczne z centralnej części, w podobny sposób od północy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez południe znowu do północy.

Po przeniesieniu zdjęć z aparatu do komputera, zdjęcia opisz następująco np. Ewa_Komorow_Pn_Wsch_2, gdzie Pn_Wsch oznacza kierunek świata, a numer 2 jest zdjęciem nr 2 czyli zdjęciem kierunku północno-wschodniego.

Pozdrawiam,

Ewa

Zdjęcie autorstwa fuzzylittlemanpeach

Comments

 1. says

  Witam!Ja mam kamienicę dwupiętrową przy ulicy. Od strony podwórza mam mały ogródek przed domem, potem muszę przejśc część podwórzową wspólną z sąsziednim budynkiem dopiero mam wejście do ogrodu.Ogród ma około 700m2 jest długi sąsiaduje z siedmioma innymi ogrodami i tylną częścią sąsiadującą kamienicą. Z mojego domu nie widać ogrodu chyba że zrobię zdjęcia z drugiego piętra od podwórza a najlepiej z dachu budynku to coś tam z daleka zobaczę.Więc wokół domu nic nie mogę zaprojektować. Co zrobić z takim ogrodem?

 2. Ewa says

  W takim wypadku można robić zdjęcia z centrum ogrodu na 4 strony świata oraz zdjęcia z góry 🙂

 3. Doranma says

  Od dwóch lat dokumentuję swój ogród kawałek po kawałku, aby mieć zimą nad czym rozmyślać, ale nie robiłam tego na cztery strony świata. Podoba mi się 🙂 Widzę w tym podejście zasłyszane w wywiadzie z Johnem Brooksem, że ogród należy projektować patrząc na niego właśnie od strony domu, a nie z zewnątrz. Czyli zakładamy go dla siebie, a nie głównie dla przechodniów. Bardzo jestem ciekawa kolejny kroków :)Co prawda ja w swojej działkowej oazie spędzam jedynie 1-2 dni w tygodniu, a więc do końca sezonu przy dobrych wiatrach mam szansę na ok. 10 dni, jednak mam nadzieję, że mnie to nie dyskwalifikuje z gry 🙂 Bardzo liczę na to, że się wiele nauczę, a to czego nie zdołam zrealizować teraz z Wami, dokończę w kolejnym sezonie. Pozdrawiam 🙂

 4. Ewa says

  Doranma,
  to jest podejście stosowane przez zawodowych projektantów ogrodów, do jakich się zaliczam 🙂 „na 4 strony świata” stosuję dlatego, że ogród nie jest oazą wyizolowaną z otoczenia. To co się robi we własnym ogrodzie powinno uwzględniać to, co się dzieje poza granicami posesji.
  Oczywiście, że ogród działkowy nie dyskwalifikuje 🙂

 5. jola says

  zapisałam się do tej akcji ale nie wiem czy to ma sens bo mnie niema w domu przynajmniej 3 tygodnie w miesiącu i jak ja mam na bieżąco robić dokumentacje proszę o odpowiedz z góry dziękuję

 6. jola says

  chciałam jeszcze dodać że mam duży ogród po części zagospodarowany i chciała bym wiele w nim zrobić pozdrawiam

 7. Ewa says

  Cześć Jola. Chociaż przez dłuższy czas nie będzie Cię w domu w najbliższym czasie, możesz skorzystać z akcji przechodząc po kolei przez zadania, we własnym tempie. W razie wątpliwości i pytań, konsultacje ze mną są dostępne na forum do końca trwania akcji, czyli do dnia 30 🙂

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.