Jak przezimować hortensje

Bardzo często słyszę pytanie… co zrobić, aby moje hortensje obficie kwitły? Moja odpowiedź jest dosyć prosta, ale i złożona jednocześnie. Tak, tak. Wiem. Już słyszę… nie mogłabyś kobieto uprościć sprawy?! Mogę i zapewniam, że upraszczam jak tylko mogę. Pierwszy i najważniejszy powód dlaczego hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) i hortensje piłkowane (Hydrangea serrata) nie kwitną lub kwitną słabo, to przemarzanie pąków kwiatowych zimą lub wczesną wiosną.

Dlatego właśnie temat dzisiejszego artykułu to zabezpieczanie hortensji ogrodowych i piłkowanych na zimę.

Jak zapewne wiesz hortensje ogrodowa i piłkowana (odmiennie niż hortensja bukietowa, drzewiasta, pnąca, dębolistna i kosmata) tworzą pąki kwiatowe na zeszłorocznych gałązkach, a więc jeszcze przed zimą twoja hortensja wie ile kwiatów zaplanowała, nie wie tylko ile z zaplanowanych kwiatów przetrwa. Hortensja ogrodowa znosi dosyć dobrze temperatury do -5/-10C. Poniżej tej temperatury pąki kwiatowe ulegają uszkodzeniu, co oznacza brak kwiatów.
Najlepszą metodą na jak najpiękniejsze kwitnienie hortensji ogrodowej jest jakiekolwiek okrycie jej na zimę, ale pod warunkiem, że najpierw zrobisz sztywną konstrukcję, na której będzie można oprzeć okrycie. Problem z okrywaniem polega na tym, że okrywanie krzewu bezpośrednio bez dodatkowej konstrukcji powoduje uszkadzanie i opadanie pąków kwiatowych.

Okrywaj swoją hortensję gdy …
…najniższa temperatura w twoim ogrodzie spada do:
* Zwykle najniżej spada do -15 stopni C – nie jest wymagana żadna ochrona na zimę. Jak już hortensje zadomowią się w twoim ogrodzie, przezimują w dobrej kondycji. Inaczej sprawa ma się z hortensjami ogrodowymi do 2-3 lat po posadzeniu. Takie młode należy okrywać na zimę również w takiej temperaturze.
* Zwykle najniżej spada do -23 stopni C – okrycia zimowego wymaga hortensja ogrodowa i hortensja kosmata.
* Zwykle najniżej spada do -28 stopni C – okrycia zimowego wymaga hortensja ogrodowa, kosmata i dębolistna (w zależności od odmiany).
* Zwykle najniżej spada do -34 stopni C – ochrony wymagają wszystkie gatunki hortensji z wyjątkiem hortensji drzewiastej i bukietowej.
* Zwykle najniżej spada do – 40 stopni C – wszystkie gatunki hortensji wymagają zimowej ochrony.

4 razy NIE dla słomianych chochołów
Jedną ze stosowanych metod, których nie polecam, jest okrywanie hortensji bezpośrednio słomianym chochołem. Fakt, przed niską temperaturą ochroni gdy będzie rzeczywiście mróz, ale ile dni w zimie mamy bardzo niską temperaturę? Taką do -20C czy nawet -33C?
1. Ciężar chochoła uszkodzi sporą część pąków, ponieważ hortensja ma tendencję do tworzenia pąków na czubkach pędów.
2. Ciężar chochoła także zdeformuje delikatniejsze gałązki. Wiosną tego roku biedziłam się bardzo w zaprzyjaźnionym ogrodzie w Kongresówce, by ładnie uformować krzewy hortensji smętnie pokręcone przez chochoła.
3. Grubość rozhartuje rośliny w cieplejsze dni, gdy temperatura będzie ok. 0C, co osłabi rośliny i zwiększy podatność na choroby.
4. Nieprzepuszczalność utrudni cyrkulację powietrza i zwiększy podatność na choroby.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę
1. Tworzysz wokół krzewu sztywną konstrukcję z np. z kijków i siatki metalowej.
2. Usypujesz kopczyk zaczynając od dołu krzewu i wypełniając całą konstrukcję dostępnym ci materiałem: liście dębowe, igły sosnowe, siano.
3. I całość okrywasz włókniną czy jutą.

Okrycie usuwasz, gdy mija zagrożenie poważnymi mrozami. Wiosennych przymrozków, nawet do -8C, nie uznajemy za mrozy. Umówmy się, że mróz zaczyna się od -10C i będzie gitara!
Często też pojawia się pytanie, kiedy założyć okrycie na hortensje. Gdy zapowiadają się codzienne temperatury poniżej -5C.

Niestety nasz parszywy klimat ma to do siebie, że jest nieprzewidywalny i bardzo zmienny. W jednym tygodniu jest codziennie -10C, a w następnym +10C. Co oznacza, że pomimo starań, nie ma idealnego sposobu na takie zabezpieczenie hortensji ogrodowych, aby pomimo ciężkiej zimy obficie kwitły. Najlepszym sposobem jest załatwienie „na górze” zimy lekkiej i krótkiej, takiej jak w tym roku, kiedy temperatura ledwo spadła do -5C. Przynajmniej ja nie pamiętam większych mrozów. A że pamięć nie ta, więc proszę o korektę ewentualnie.

Sadzenie hortensji ogrodowych bardziej na wschód niż 200 km od naszej zachodniej granicy jest działaniem sado lub macho, w zależności od tego czy sadzisz sama czy ktoś ci sadzi… hahaha! a w najlepszym wypadku jest skazaniem sadzącego na udrękę i frustrację.

Ale jeśli kochasz hortensje nade wszystko, to warto się trochę potrudzić, aby latem móc wypić szampana przy takim widoku jak na załączonych zdjęciach.

Poniższe zdjęcia zrobiłam na Pomorzu Zachodnim latem 2014 roku, po lekkiej zimie. Wszyscy się nimi zachwycali i wszyscy powtarzali, że takiego kwitnienia hortensji jeszcze nie widzieli.

kwiaty-ogrodowe-wieloletnie-15

Trackbacks

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.