Storczyki potrzebują światła czy nie?

Krążą po Europie miejskie legendy sugerujące, że storczyki Phalaenopsis nie lubią światła. Piszę po Europie, bo słyszałam je i w Polsce i w innych krajach. Pora wyjaśnić to nieporozumienie, bo chciałabym aby czytelnicy Nastrojowego Ogrodu mieli najpiękniejsze storczyki w okolicy 🙂

Powiem tak, może i nie przepadają, ale u siebie, tam skąd pochodzą. A pochodzą z południa Chin, Tajwanu, Indii, Tajlandii, Filipin, Malezji, Indonezji, Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka czy Queensland, gdzie światła jest dużo więcej niż w Polsce. Poza tym rosną w poszyciu, pod innymi roślinami, gdzie dociera rozproszone światło.
Lubią naświetlenie w granicach of 12.000 to 20.000 luksów.

U nas w Polsce mamy bardzo mało światła słonecznego. Promieniowanie określane w luksach jest następujące:
„Najsilniejszym i naturalnym źródłem światła dla nas jest słońce. Natężenie oświetlenia powstałe w wyniku działania światła pochodzącego od tego źródła, przy jego najwyższym położeniu, bezchmurnym niebie i na otwartej przestrzeni, jest rzędu 100 000 luksów, w miejscach zacienionych 10 000 luksów, w pobliżu budynku 5000 luksów. We wnętrzu budynku przy odsłoniętych oknach 2500 luksów, a przy zasłoniętych około 100 luksów.” Źródło

Wynika z tego jasno, że wewnątrz mieszkań przy odsłoniętych oknach możemy im zaoferować tylko 2.500 luksów, co jest tylko jedną czwartą minimalnego progu. I to jest właśnie powód dlaczego Phalaenopsis najlepiej czuje się na południowych, słonecznych parapetach, co widać na załączonych zdjęciach.

Niektóre z tych storczyków mają 12 lat, właścicielka twierdzi, że nie są rozpieszczane, nawet nie są nawożone, tylko podlewane od czasu do czasu.

Z moich własnych doświadczeń również wynika, że storczyk Phalaenopsis najlepiej czuje się na ciepłym, południowym parapecie. Moje po prostu szalały. I wszyscy moi znajomi, którzy przestawili swoje storczyki Phalaenopsis na południowe parapety, a i same storczyki są mi wdzięczni za wyprowadzenie z błędu o storczykowym małym zapotrzebowaniu na światło.

Tak więc, od razu dzisiaj poprawiamy warunki życia naszych ulubieńców i hajda! Na południowy słoneczny parapet!

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.