Romantyczny ogród w bieli

W poprzednim poście wspomniałam inspirację białym ogrodem i pokazuję dzisiaj zdjęcia zaaranżowanego białego ogrodu. Biały ogród sam w sobie jest niezwykle romantyczny – zwróć uwagę, że w filmach śluby plenerowe odbywają się zwykle wśród aranżacji z białych kwiatów.

Zalety bieli w ogrodzie? W upalne dni jest odświeżająca, a dodatkowo pięknie wygląda też po zmierzchu, kiedy zasiadamy do wieczornej kolacji na zewnątrz, białe kwiaty lśnią odbijając światło księżyca – z tego powodu biały ogród ma także drugą nazwę ‘ogród księżycowy’.

Biały ogród robi zawsze wrażenie eleganckiego. Najsłynniejszy biały ogród można zwiedzać w Anglii – to ogród Sissinghurst, ale nie miejmy kompleksów biały ogród czy księżycowy ogród może zostać założony w jakimkolwiek innym miejscu. Piękny biały fragment ogrodu można obejrzeć w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu, gdzie pięknie rosną białe róże (Schneewitchen z tego co pamiętam), podsadzone czyśćcem wełnistym.

Podzielę się także swoimi przemyśleniami na temat różnych aspektów projektowania białego ogrodu, bo gdybyś i ty chciał taki mieć, to może moje obserwacje pomogą w podejmowaniu decyzji.

Białe kwiaty

Myśląc o białym ogrodzie myśl o roślinach z różnych grup – nie tylko jednorocznych, dwuletnich czy bylinach. Białe kwiaty są wszędzie – wśród cebulowych, drzew, krzewów, pnączy i mogą kwitnąć od wiosny do późnej jesieni.

Clematis koreana Broughton Bride

Clematis cartmanii Joe

Czy biały kolor, to po prostu biały?

Biały kolor nie jest równy białemu kolorowi, dlatego najlepiej tę biel oceniać własnym okiem, niż okiem kogoś kto poleca, nawet jeśli to jestem ja  Jak przyjrzysz się białym kwiatom, okaże się, że wcale nie są takie białe, ale niektóre odcieniem kremowego, inne różowego czy błękitnego. Niektóre z roślin maja różowe pączki, a kwiaty białe – naprawdę różnorodność jest ogromna, dlatego najlepiej samemu oceniać kwiat przez zakupem.

Liście błękitnawe, szare i srebrne

Wybierając rośliny zwróć uwagę raczej na te, które mają liście w kolorze szarym, srebrnym czy błękitnawym – one podkreślą lekki, rozmigotany efekt lśnienia w białym ogrodzie. Liście w bladym kolorze także lśnią – dając niesamowity efekt po zmierzchu. Wśród ciekawych roślin z szarym ulistnieniem można wybrać np. goździki, kosaćce, santolinę, lawendę, czyśćca wełnistego, bylicę, rozchodniki czy paprocie w szarym kolorze.

paproć Anthyrium nipponicum Burgundy Lace

Liście zielono-białe

Liście, które mają w sobie częściowo biały kolor mogą być także posadzone w białym ogrodzie – trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie wprowadzić nadmiaru. Czasem mniej znaczy więcej. Przykładowe rośliny to funkie/hosty, miodunka czy odmiany dąbrówki rozłogowej.

Obejmij swój biały ogród

Wrażenie intymności – zwłaszcza jeśli przewidujesz, że twój romantyczny ogród będzie odwiedzany wieczorem, zostanie podkreślone, jeśli wprowadzisz elementy, które spowodują, że biały ogród będzie wydzieloną częścią ogrodu np. biały, drewniany płotek, a jeśli są to rabaty wzniesione, to deski można również pomalować na biało.

Ciemne tło wyeksponuje biały ogród

Ciemne tło wyeksponuje biały ogród i nie będzie walczyło o dominację. Wybieramy zawsze ciemną ściółkę i ciemny żywopłot np. z cisa jako elementy bazowe, które podkreślą kolory wybranych roślin. Dobre jest też tło z czerwonej cegły, szarego (sezonowane naturalne) lub ciemnego drewna, szarego żwiru czy szarych betonowych płyt. Nie wprowadzaj białych ścieżek, bo wtedy to one właśnie będą zwracać uwagę – a czy na tym ci zależy? Jeśli obok rosną rośliny, które chcesz pokreślić, a dodasz w tym miejscu białą ścieżkę, to właśnie ona będzie zawsze najmocniejszym elementem. Zawsze w takim wypadku zieleń trawy czy inne podłoże w ciemnym kolorze będzie lepszym wyborem.

Ogród księżycowy dla przyjemności wieczorową porą

Jeśli zakładasz ogród księżycowy (ogród biały) upewnij się, że wybierasz miejsce, w którym często będziesz przebywać wieczorem, czy choćby przechodzić w pobliżu. A jeśli znajdzie się w nim miejsce na ławeczkę czy taras czy patio, można w pobliżu posadzić rośliny pachnące, dlatego że wiele z nich, właśnie nocą ma najsilniejszy zapach.

A może już masz taki romantyczny, biały ogród i chciałbyś się podzielić swoimi doświadczeniami? Napisz o tym w komentarzach lub w mailu.

Comments

 1. Tamaryszek says

  Witaj Ewo ! Właśnie w zeszłym sezonie zaczęłam tworzyć Biały Ogród u siebie !
  W tym roku już widać efekty i muszę powiedzieć, że jestem zadowolona z pomysłu.
  Okazuje się, że większość Twoich przemysleń znalazło odzwierciedlenie w moim ogrodzie.
  Jest usytuowany w oddzielnej części ogrodu, za strumieniem. Stanowi wydzielone wnętrze. Takie oddzielenie wydaje mi się ważne dla jego klimatu.
  Położony jest wokół kolistego trawnika. Moim zamierzeniem jest ,aby to zieleń, a nie biel , dominowała w tym ogrodzie. Tak więc trawnik i liście oraz iglaki stanowią tło dla skupisk białych kwiatów.
  Posadziłam drzewa (brzozy o białej korze, srebrne świerki i jodły ) oraz wiele krzewów, kwitnacych na biało. Naturalnie, również byliny.
  Myślę, że biały ogród jest szczególnie atrakcyjny w cieniu. Biel rozświetla zacieniony ogród ( podobnie jak nocą) i podkresla to nastrój romantyczny.
  W ogrodzie stoi ławka z białawego kamienia.
  Zadziwiające jest to, że w przedstawionej przez Ciebie aranżacji użyto także niebieskiego koloru. Wymyśliłam sobie , że niewielkie niebieskie akcenty podkreślą biel tego zakątka. Posadziłam więc kilka błękitnych ostróżek i łubinów.
  Zachęcam wszystkich do stworzenia białego zakątka !
  Pozdrawiam, Tamaryszek

 2. Ewa says

  Tamaryszku, pewnie masz tam pięknie 🙂 no właśnie – cieniste zakątki, które sa trudne ze swojej natury czyli braku światła, tez mogą być piękne, a biel jest bardzo dobrym kolorem do cienia. Pozdrawiam,

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.