Powojnik Omoshiro – kwiaty się rozwijają!

Omoshiro powoli otwiera swoje kwiaty – pierwsze kwitnienie po posadzeniu jest ekscytujące, zwłaszcza jeśli kupuje się roślinę w stanie prawie bez kwiatów – czego nie polecam, chociaż sama to zrobiłam, bo przecież każdy ma czasem chwilę słabości i pomimo tego, że się człowiek kąpie w ziołach na odchudzanie, to w czasie lunchu leci na jakiegoś okropnie przepysznego fastfooda. Brak konsekwencji? Może też… ale ja widzę w tym raczej szukanie przyjemności – zwłaszcza gdy życie piętrzy różnego rodzaju przeszkody. Ostatnio czuję się trochę jak pies Cywil… pamiętacie? „Cy-wil, przesz-ko-da!”.
Po krótkim zastanowieniu myślę, że kupienie rośliny w stanie bezkwiatowym jest czymś więcej niż poszukiwaniem krótkiej chwili przyjemności – to jest po prostu hazard i ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego.

Przynosisz taki powojnik do ogrodu, wybierasz starannie miejsce, aby ‚głowa była w słońcu a stopy w cieniu’, kopiesz dołek 50x50x50cm – plecy bolą jak cholera – wsypujesz na dno dołka keramzyt lub małe kamienie, aby stanowisko było dobrze zdrenowane i woda nie zalegała w okolicy korzeni, szukasz worka z naturalnym nawozem, szukasz wiaderka, bo przecież nie będziesz tachać całego worka – plecy bolą coraz bardziej – przynosisz nawóz, wsypujesz na dno dołka, zasypujesz dziesięciocentymetrową warstwą ziemi, dosypujesz nawozu, mieszasz z ziemią, wyjmujesz powojnik z doniczki, wkładasz do dołka też starannie, bo jeśli będzie rósł na kratce przy murze, to układasz pod kątem, zasypujesz ziemią, ściółkujesz, podlewasz…… i ……… czekasz……..

……. czekasz………
Rośnie. Otwiera pąki, a tu kwiaty wcale się są białe-niebieskie-paskowane-czerwone-duże-czy-jakie-tam-jeszcze! Zupełnie nie takie jakie miały być! No i co kochać, czy nie kochać?

W przypadku Omoshiro (‚omoshiroi’ po japońsu oznacza ‚interesujący’) otwierające się kwiaty są cudowną niespodzianką. Właśnie zaczynają się rozwijać i nawet w takim stanie są przepiękne.

Photobucket
Photobucket
Powojnik Omoshiro kwitnie od maja i jest jednym z najwcześniej kwitnących powojników, dorasta do 3m, kwiaty białe z różowym obrzeżeniem, kwitnienie V-VI, VIII-IX, dobry na każde stanowisko, również w donicy na patio czy tarasie, przycinanie grupa 2, mrozoodporność strefy 4-9.

Comments

  1. Magoda says

    Pięknie opisałaś trud i znój sadzenia! :))))
    Myślę, że pokochać! Powojnik.
    Pozdrawiam najserdeczniej.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.