Jak uprawiać storczyki Vanda?

Orchidea Vanda jest popularna ze względu na swój piękny kwiat, dosyć powolny wzrost oraz częste kwitnienie.

Storczyki Vanda znajdują się niemal wszędzie w Azji, od Pacyfiku do serca Indii. W sanskrycie słowo „Vanda” faktycznie oznacza orchidea. Kolory kwiatów w zależności od gatunku to niebieski, purpurowy, brązowy i zielony.

Jak uprawiać storczyki Vanda?

Storczyki Vanda rosną prosto, bez rozgałęzień. Z powodu tej tendencji, potrzebują  konstrukcji wspierającej. To również sprawia, że ​​doskonale nadaje się do wewnętrznych ogrodów, bo rosną bardzo powoli i cały czas w górę. Każdy sezon przynosi kilka nowych liści. Mimo powolnego wzrostu, storczyki Vanda rzeczywiście kwitną częściej niż inne odmiany storczyków. Większość odmian Vandy tworzy kwiaty kilka razy w roku, kwitnące zazwyczaj kilka tygodni.

Światło

Storczyki Vanda może nie być najlepszym wyborem dla początkujących ogrodników, ponieważ wymaga wiele pielęgnacji. Vandy potrzebują dużo słońca, ale nie lubi także gdy otrzymuje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej uprawiać storczyki Vanda w doniczkach lub innych pojemnikach, które łatwo mogą być przemieszczane na miejsce słoneczne, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W naturze często można znaleźć storczyki Vanda rosnące na drzewach, z powodu cienia, którego dostarczają.

Wilgotność

Te orchidee potrzebują duże ilości wilgoci. Zwykle lepiej jest uprawiać storczyki Vanda w pomieszczeniach. Najprostszym sposobem, aby dostarczyć odpowiednią ilość wilgoci, to  użycie nawilżacza. Tańszym sposobem będzie nawilżanie storczyków Vanda przez zamgławianie kilka razy dziennie. Jeśli uda ci się utrzymać 50% wilgotności, to twoje Vandy powinny być zadowolone.

Vandy nie są polecane do uprawy przez początkujących, ponieważ wymagają one pewnych  elementów, które mogą być trudne do zapewnienia w domu. Vandy potrzebują wysokiej wilgotności, dosyć wysokiej temperatury, jasnego światła i przepływu powietrza. Potrzebują też okresy zalania „deszczem”, po ciężkim okresie suchym. U dużych okazów, korzenie  mogą łatwo urosnąć do pięciu lub sześciu metrów długości.

Vandy są sporadycznie uprawiane w doniczkach z mchu torfowca, ale jest to sytuacja daleka od idealnej. Zamiast tego, większość hodowców preferuje uprawę Vandy w  koszach, gdzie ich korzenie mogą swobodnie zwisać ku ziemi. Rośliny uprawiane w ten sposób wymagają dużo wody.

W okresach wysokich temperaturach, należy Vandy nawilżać dwa razy dziennie. Podczas podlewania Vanda, najpierw namoczyć roślinę. Następnie odczekać kilka minut – rośliny powinny być nawilżane do 8 minut. Poważnie odwodnione Vandy można nawilżać w wiadrze z wodą (wystarczy umieścić całość), wtedy także wystarcza kilka minut.

Nawożenie Vand

Dobrze odżywione Vandy lepiej kwitną. W okresie wegetacji można stosować nawozy płynne. Rośliny uprawiane w doniczkach mogą być zasilone granulkami o kontrolowanym uwalnianiu, a wtedy nawóz płynny stosuje się jako uzupełniający.

Temperatura

Vandy to storczyki ciepłolubne, które preferują temperatury powyżej 21 C. Mogą tolerować niższe temperatury, ale długotrwała ekspozycja na niskie temperatury będzie miała niezbyt dobry wpływ na wzrost i kwitnieni. Ekspozycja na 10˚ C może spowodować opóźnienie  kwitnienia przez okres do jednego roku. Jedynym wyjątkiem jest Vanda coerulea, jeden z niewielu prawdziwych orchidei niebieski – tym Vandom niskie temperatury służą lepiej niż wielu z ich kuzynów.

Kwitnienie

Vandas kwitną w ciągu roku o dowolnej porze, w zależności od warunków uprawy. Zdrowe, szczęśliwe rośliny z dużą ilością dostępu do światła, ciepła i wilgoci zakwitnie w każdym momencie.

Pojemniki

Vandas są duże, wytrzymałe rośliny, które dosyć szybko wyrastają z większości pojemników. Czują się najlepiej w sytuacjach, gdy ich długie korzenie powietrzne są puszczone do meandrowania w powietrzu. Mogą być z powodzeniem uprawiane przymocowane do drzew lub budynków, ale tak naprawdę, najlepszy sposób, aby uprawiać Vandę to umieścić je w  koszy bez podłoża.

Tak uprawiane duże Vandy nie będą wymagały przesadzania, ponieważ będą one naturalnie rosły poza krawędź kosza. Jeśli jednak twoja Vanda potrzebuje przesadzania, to zwykle najlepiej ustawić stary kosz wewnątrz nowego kosza i tak je zostawić.

Taksonomia

Vandy pochodzą ze wschodniej Azji, od tropików Sri Lanki do Chin, Filipin aż do Australii. W sumie istnieje około 40 gatunków Vand, a mieszańców istnieją tysiące.

Charakterystyczne dla Vand są bardzo długie i mocne korzenie, trudne do schowania w jakimkolwiek naczyniu lub pojemniku.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.